SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİMİZ

Derik’te 17 tane sivil toplum örgütü mevcuttur, ancak bu aşağıda belirtilen sivil toplum kuruluşları haricinde fiilen görev yapan dernek mevcut değildir.  
 

ŞOFÖRLER CEMİYETİ

(Derik şöförler ve otomobilciler esnaf odası) : 1999 yılında Sanayi ve Ticaret bakanlığına bağlı kurulan bir dernektir.Başkanlığını Ahmet ÖNEN yapmaktadır. 
 

TARIM SULAMA BİRLİĞİ

 1995 yılında kurulmuştur.Dumluca barajından su alarak 18.600 Dekarlık araziye hizmet götürmektedir. Mardin mahalli idarelere bağlı çalışmaktadır. Kurulduğu günden şimdiki tarihe kadar başkanlığını Naşit Temelli yapmaktadır. 
 
 ZİRAAT ODASI

1996 yılında kurulmuştur.Tarımsal ürünleri yetiştiren bütün iştirakçilerin bürokratik ve kredi çalışmalarına yardım etmektedir.Başkanlığını Mahmut TEMELLİ yapmaktadır. 
 

 ESNAF SANATKARLAR DERNEĞİ

1996 yılında kurulan bir sivil toplum kuruluşudur. esnaf sorunlarını maddi yönden iyileştirmeye yönelik bir dernektir. Başkanlığını Atman ELİTAŞ yapmaktadır. 
 

DERİK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Derneğin merkezi İstanbul-Şirinevler’de olup kuruluşu 1998 yılında, başka bir yerde kira olarak başlamıştır. Daha sonra

31.07.2005 tarihinde şimdiki, kendi mülkiyetleri olan yerde ikamet etmektedirler. Dernek bürosunda, toplantı yeri ve lokal olarak kullanılan salon, taziye yeri, dinlenme salonu ve yönetim kurulu odası bulunmaktadır. 

SAKATLAR DERNEĞİ TEMSİLCİLİĞİ 

Kasım SALİM

 EĞİTİM SEN TEMSİLCİLİĞİ

Mahmut ÖZTEMEL

 DERİK UMA-DER 

Kısa adı Derik Uma-Der olan uyuşturucu ve bağımlılık yapan maddelerle mücadele derneği 30. 11. 2006 Tarihinde kurulan bir dernektir. Merkezi Derik’te olup Çalışma alanı olarak ilçe çevresi ülke geneli ile uluslar arası faailiyetlerle belirlenmiş bir sivil toplum örgütüdür. Diyarbakır, Şenyurt Kızıltepe ve İstanbul’da temsilcilikleri mevcut olup, Derneğin Eğitim danışmanlığını da Şuan ilçede bulunan Mehmet Akif Ersoy İlköğretim okulu Fen bilimleri öğretmeni Metin Dağlı, örgütleme sorumluluğunu Bşk. yrd. Süleyman Karahan yapmaktadır.